Spis treści:
- Krótko o dywanach
- Po co komu dzisiaj dywan?
- Z czego produkuje się dywany?
- Dywanik w pokoju dziecięcym – świetny pomysł!
- Dywaniki małe i duże
Krótko o dywanach
Gruby, puchaty, zajmujący całą podłogę salonu dywan, to niegdyś obowiązkowe wyposażenie każdego mieszkania i domu. Mimo, iż bardzo często pełnił on praktyczną funkcję ocieplania podłogi, to mógł on być na tyle estetyczny i pasujący do wystroju pomieszczenia, że pełnił funkcję dekoracyjną. Dziś popularność dywanów nieco zmalała. Domownicy preferują powierzchnie które łatwo odkurzyć i wyczyścić, oraz które nie wymagają konserwacji takiej jak dywan, czyli regularnie pranie i trzepanie. Mimo to, koneserów puchatych dekoracji podłóg nie brakuje! Subtelny, krótkowłosy, szary dywan, lub fantazyjny, designerski dywanik pod telewizyjny stolik to nadal gadżety, które zapewnią wystrojowi mieszkania poczucie przytulności i ciepła. Sprawdźmy, co ma do zaoferowania Homebook!
Po co komu dzisiaj dywan?
Wielu domowników często decyduje się na pokrycie całej podłogi wykładziną, zapominając całkowicie o dywanach. A szkoda! Dywan, który nie jest w żaden sposób przytwierdzony do podłogi tak, jak wykładzina, można nadal zwinąć i błyskawicznie zmienić wystrój pomieszczenia. Zwijany dywan to też większa i bardziej wszechstronna możliwość jego wyczyszczenia, odkurzenia, prania i wytrzepania. Jest to szczególnie istotne dla osób cierpiących na alergie, w szczególności na kurz. Osoby borykające się z komplikacjami alergicznymi nie muszą całkowicie rezygnować z takiej przyjemności, jaką jest puszysty dywan! Najważniejsze jest jego prawidłowe utrzymanie w czystości. Nie zapominajmy też o innej, bardzo istotnej funkcji którą spełnia porządny, gruby dywan – jest to doskonały tłumik hałasów zarówno tych, które słyszymy z piętra niżej, jak i te które wytwarzamy sami.
Z czego produkuje się dywany?
Czasy, w których słynne „tureckie dywany” produkowane masowo w krajowych zakładach tkackich cieszyły oko w prawie każdym mieszkaniu, dawno minęły. Ilość wzorów, rozmiarów oraz materiałów z których produkuje się dywany jest naprawdę spora, a swój ulubiony wzór znajdą nawet ci najbardziej wybredni.
Popularnością stale cieszą się dywany wytworzone z naturalnych włókien, takich jak bawełna, juta, wełna, trawa morska czy wiskoza. Dywany bawełniane, mimo iż podatne na zabrudzenia, znajdują swoje miejsce nie tylko w dużych sieciach sklepowych, ale także w drobnych manufakturach, zajmujących się ręcznym tkactwem. Miłe w dotyku i całkowicie naturalne dywany z bawełny są łatwe do utrzymania w czystości oraz do prania, także w dużych temperaturach. Warto zwrócić uwagę na taką pozycję, jak dwukolorowy dywan 120×170 cm AZOLIK z kolekcji Home & You to gustowne połączenie tradycji i nowoczesnego designu.
Jeżeli nie jesteśmy koneserami grubych, bawełnianych dywanów lecz poszukujemy czegoś lżejszego, bardziej mobilnego i łatwego w czyszczeniu, warto zwrócić uwagę na dywany z juty, czyli dywany tkane z włókna łykowego. Posiadają one wysokie właściwości izolujące zarówno hałas jak i zimno, jednak są podatne na wilgoć i jej przetrzymywanie. Dywan jutowy z pewnością nie sprawdzi się jako dywanik w przedpokoju lub jako dodatek do łazienki. Jutowe dywany często przyjmują fantazyjne, dekoracyjne formy, takie jak wyjątkowy, okrągły dywan 150 cm GIRO z asortymentu sklepu Home & You. Jeżeli nie pasuje nam lekko chropowata faktura dywanu jutowego, warto zwrócić uwagę na dywany z wiskozy, której gładkość i miękkość przypomina jedwab. Dywany z wiskozy, najczęściej posiadające bardzo krótkie włosie, doskonale zastąpią cienką wykładzinę.
Świata dywanów nie ominął także trend na tkaniny syntetyczne! Dywany domieszką materiałów syntetycznych, takich jak polipropylen, poliamid, poliester czy akryl stanowią teraz lwią część rynku. Polipropylen i poliamid są najpopularniejszymi materiałami, z których wytwarza się syntetyczne dywany. Są one dość wytrzymałe, łatwe w pielęgnacji, nadają się do prania w wysokich temperaturach. Nie absorbują one wilgoci tak łatwo jak tkaniny bawełniane lub jutowe. Dodatkowo, dywan ze sztucznego, krótkiego włosia może być zbawieniem dla alergików – nie zbiera on tak mocno kurzu, jak dywany utkane z tradycyjnych materiałów, ze względu na swoje właściwości antystatyczne. Subtelny, nieco awangardowy dywan ASOS z kolekcji Homla to idealny przykład uniwersalnego designu, który będzie pasować do większości wnętrz.
Dywany z tkanin syntetycznych znajdziemy w wielu modelach i wzorach! Modny dywan typu Shaggy (gęsty, gruby i puchaty) z powodzeniem znajdziemy w asortymencie dywanów poliestrowych i polipropylenowych, np. dywan szary NEXUS z oferty sklepu Homla, który uniwersalnie skomponuje się do większości wystrojów mieszkań. Nieco bardziej chropowaty, posiadający krótkie włosie dywan 130x193cm RIPS z oferty sklepu Jysk to świetne minimalistyczne rozwiązanie dla tych części mieszkania, które są uczęszczane nieco częściej. Warto sprawdzić fizycznie, który materiał najbardziej nam pasuje, a potem oczywiście dokonać zakupu wraz z dostawą do domu przez Homeclub!
Dywanik w pokoju dziecięcym – świetny pomysł!
Dywany i dywaniki to nie tylko ciepła dekoracja. Bardzo wielu rodziców wyposaża w dywany pokoje swoich pociech. Dywan w dziecięcym pokoju nie tylko łagodzi potencjalne upadki dziecka, ale i też niweluje hałas, który generuje. Jest to szczególnie istotne, gdy mieszka się w wielomieszkaniowej kamienicy lub bloku. Dywaniki do pokoju dziecięcego powinny być wyposażone w spód z powłoką antypoślizgową (np. z wszytą gumą), w celu zwiększenia bezpieczeństwa dziecko i zminimalizowania ryzyka poślizgnięcia się. Szykowny, okrągły dywan dziecięcy CANVAS z katalogu Homla o średnicy 1,20 m. ucieszy oko naszej latorośli swoim uroczym nadrukiem. Poliestrowy dywan z nadrukiem ARISTEA z kolekcji sklepu Jysk o wymiarach 100×120 może się sprawdzić jako gustowny dodatek leżący przy kołysce lub łóżku.
Dywaniki małe i duże
Nie zapominajmy też o całej gamie małych dywaników dekoracyjnych – pasujących do przedpokoju, kuchni czy łazienki. Ten drobny gadżet potrafi nadać pomieszczeniu uczucie przytulności, jeżeli tylko będziemy o niego odpowiednio dbali. Dywanik umiejscowiony w przedpokoju lub korytarzu będzie o wiele bardziej narażony na brud i deptanie w butach, przez co krócej wytrzyma. Gustowny, okrągły dywanik 120 cm SANDELTRE z oferty Jysk wykonany z mieszanki juty i bawełny to propozycja na tyle solidna i wytrzymała, że sprawdzi się w warunkach wspomnianych wyżej.
Dywanik łazienkowy, jeżeli zostanie zalany wodą, trzeba osuszyć i nie zostawiać w wilgotnym pomieszczeniu. W tych wypadkach o wiele lepiej sprawdzą się dywany i dywaniki z krótkim włosiem, wykonane z materiałów syntetycznych.
A co z dywanikami dekoracyjnymi? Klasyczna “owieczka” imitująca rozłożone futro zwierzęce od dawna doczekała się swojej wegańskiej, syntetycznej wersji, dzięki czemu możemy cieszyć oko ponadczasowym designem bez martwienia się o przyrodę, tak jak w przypadku akrylowego dywaniku Skóra Owcza TAKS 60×90 z kolekcji Jysk.