Spis treści:
- Naczynie pełne szczęścia, czyli kubek
- Kubki z ceramiki, kubki z porcelany… i nie tylko
- Kolor, kształt i pojemność
- Instrukcja obsługi… kubka? Kubki w mikrofalówce i zmywarce
- Zimowa rewolucja, czyli kubek termiczny
Naczynie pełne szczęścia, czyli kubek
Ceramiczny, ciepły kubek wypełniony naszą ulubioną kawą lub herbatą to element nierozerwalnie kojarzący się i łączony z jesienną aurą, a także zimowymi chłodami. Nic dziwnego! Nic tak nie koi duszy jak kubek gorącej czekolady w mroźny, śnieżny dzień. Ale z kubkami jesteśmy codziennie, zarówno w deszczowe dni listopada jak i pijąc orzeźwiające latte w słoneczny, letni, śniadaniowy poranek. Często nie przywiązujemy do nich uwagi – po prostu są, w różnych kształtach i kolorach, czasami się tłuką a czasami znajdujemy swój ulubiony, z którego kawa nam “najlepiej smakuje”. Mimo to kryją przed sobą parę tajemnic, a do tego niektóre z nich wymagają specjalnego traktowania.
Kubki z ceramiki, kubki z porcelany… i nie tylko
Większość dostępnych na rynku kubków jest wyprodukowana z ceramiki i nie powinno to dziwić – to sprawdzony materiał, który nie jest podatny na skrajne temperatury, jest dość wytrzymały i niełatwy w kruszeniu lub tłuczeniu, bezproblemowo umieszcza się na nim nadruki, a przede wszystkim nie jest przesadnie drogi w masowej produkcji. Przemysłowa produkcja to głównie formy, do których wlewa się przygotowaną wcześniej glinę, a następnie zostawia ją w celu wyschnięcia i wypalenia w piecu. Tą samą, mniej zautomatyzowaną metodę produkcji stosuje się także w manufakturach a nawet i przez hobbystów i pasjonatów w domowych zaciszach. Na rynku znajdziemy więc zarówno serie profesjonalnie wytworzonych kubków, jak i masę unikatowych produktów handmade z drobnych wytwórni oraz manufaktur.
Ceramika z powodu kosztów i dostępności jest najpopularniejszym materiałem z którego się produkuje kubki, ale czy poza tym że istnieją kubki ceramiczne, są też jeszcze inne? Owszem! Prym wiedzie także kubek porcelanowy. Porcelana jako tworzywo najwyższej klasy które pięknie prezentuje się na stole, jest nieco droższe niż ceramika, ale też zapewnia dłuższy czas trzymania ciepła. Porcelanowe kubki najbardziej ucieszą miłośników tradycyjnego wystroju, gdyż to właśnie w tym segmencie znajdziemy najwięcej kubków które odwołują się wprost do klasycznego, stołowego wzornictwa. Takie porcelanowe kubki jak AMBITION Albaster, ze swoją delikatną, gładką strukturą, lub przypominający filiżankę kubek (550ml) Ambition z kolekcji DAJAR wpasują się w każde wnętrza. Warto też zwrócić uwagę na wysokiej jakości porcelanowe kubki DUKA takie jak biały ASPEN czy piękny, przypominający kamionkę STENGODS.
Kolor, kształt i pojemność
Przy tak elementarnym wyposażeniu kuchni i jadalni nie powinien dziwić bardzo szeroki wybór asortymentu. Ilość rozmiarów, kształtów, nadruków i pojemności kubków może doprowadzić do zawrotu głowy.
Czarne kubki stają się tak samo uniwersalnymi dodatkami jak kubki białe. Minimalistyczne, eleganckie, pasujące do każdej zastawy i nakrycia – cóż w nich nie kochać? Szczególnie, gdy mamy w jadalni tak szykowne naczynie jak kamionkowy kubek DUKA 250ml czy prawie półlitrowy, pikowany kubek glamour z kolekcji AMBITION.
Warto też mieć w kuchennej kolekcji jeden kubek ‘do zadań specjalnych’ – duże, prawie litrowe naczynie, takie jak kubek 900 ml DUKA PARADISE które sprawdzi się idealnie jako ciepły towarzysz, gdy nie chcemy długo wychodzić spod koca oglądając ulubiony serial.
Instrukcja obsługi… kubka? Kubki w mikrofalówce i zmywarce
Wydawać by się mogło, że naczynie które ciągle jest wystawione na działanie wrzątku, nie może się zniszczyć w inny sposób niż poprzez stłuczenie. A jednak! Wiele osób zapomina, że porcelana mimo swojej szlachetności jest materiałem dość delikatnym, przede wszystkim wrażliwa na znaczne i nagłe wahania temperatur. Dlatego też porcelanowy kubek do kawy, który został zgarnięty z zimowej werandy, nagle zalany wrzątkiem może po prostu pęknąć. Podobnie będzie po wstawieniu zimnego porcelanowego kubka do mikrofali. Warto też przypomnieć, że do mikrofali nie wolno nigdy wstawiać naczyń które są zdobione złotem lub platyną!
Ostrożność trzeba też zachować przy umieszczaniu kubków w zmywarce; co prawda temperatury w niej nie są na tyle duże, żeby zniszczyć strukturę kubka, nawet porcelanowego, ale zastosowania chemia, automatyka i gorąca wodą mogą przyczynić się do zmycia nadruków, kolorów, dekorów lub zdobień kubków zarówno porcelanowych, jak i ceramicznych. Zawsze w takim wypadku warto jest patrzeć na oznaczenia producenta; bardzo wielu z nich pisze wprost na kubkach, czy nadaje się on do zmywarki, czy jest przeznaczony wyłącznie do mycia ręcznego.
Zimowa rewolucja, czyli kubek termiczny
Ostatnimi czasy, zziębnięte jesienią i zimą serca zostały zdobyte szturmem przez kubki termiczne, segment który jest coraz popularniejszy i przyciąga uwagę coraz większej ilości osób. Czasy, w których duże termosy i bidony kojarzyły się nieodłącznie z campingiem lub wyjazdem na ryby dawno minęły. Miniaturyzacja oraz personalizacja tych naczyń stworzyła osobiste, przenośne kubki termiczne które są o wiele mniejsze od termosów, zachowując przy tym tę samą funkcjonalność i poziom ciepła. Kubki termiczne są zaprojektowane nieco inaczej niż termosy i o wiele trudniej jest przypadkowo wylać z nich zawartość np. podczas transportowania ich w plecaku. Ze względu na swą kompaktowość znajdują one codzienne zastosowanie, a na ulicach spowitych zimową aurą można coraz częściej dostrzec ludzi pijących gorące latte wprost ze swojego kubka.
Niezależnie od tego, jaką pojemność wybierzemy, kubek termiczny pomoże nam utrzymać gorąc i ciepło przechowywanego napoju nawet do sześciu lub ośmiu godzin. A jest w czym wybierać! Kubek termiczny jako popularny gadżet doczekał się bardzo wielu wariantów, fantazyjnych wzorów i różnych pojemności, tak aby jak najbardziej dopasować się do tego, czego szukamy. Dla potrzebujących mniejszych, kompaktowych rozmiarów zastosowanie znajdzie kubek termiczny 250ml z serii ALADDIN CAFE z opatentowaną technologią Leak-Lock zapobiegającą niechcianemu rozlaniu się napoju. Miłośnicy bardziej nowoczesnych wzorów powinni zwrócić uwagę na ofertę którą prezentuje Duka, kubki termiczne z kolekcji BEVANDE w wielu pastelowych kolorach oraz fantazyjnym kształcie obudowy. Osoby preferujące bardziej glamowy i współczesny design powinny zainteresować się stylowym kubkiem termicznym AMBITION DIAMOND. Natomiast Ci, którzy zwrot “kubek termiczny” traktują z całą dosłownością, powinni zobaczyć fascynujący kubek Homla z kolekcji MIIR, gdzie całkiem pokaźne 350ml zamknięto w konstrukcji, która wygląda jak zwykły, kuchenny kubek z uchem! To na pewno doskonały gadżet dla tych, którzy urok domowego ciepła chcą zabierać ze sobą także na wynos.